WOJCIECH JONAK NIE ŻYJE

WOJCIECH JONAK NIE ŻYJE
© RATOWNICTWO GÓRSKIE

WOJCIECH JONAK NIE ŻYJE

WOJCIECH JONAK – DR MED. NIE ŻYJE

Gorące popołudnie karkonoskiego miasta. Telefon za telefonem, z problemami zwykłych, codziennych, redakcyjnych spraw. Kolejny, na wyświetlaczu – BEBAK. Każda rozmowa  z mecenasem to prawie święto. Tylko nie ta – „ zmarł Wojtek Jonak”. Lekarz naszej wyprawy na Broad Peak, zresztą nie tylko tej.

Dla nas, jeden z pierwszych ratowników Grupy Sudeckiej GOPR.

Wojtka poznałem w Karkonoszach w połowie lat 60. Chyba na dyżurach na Hali Szrenickiej. Na dyżury przyjeżdżał z Wrocławia, gdzie z zapałem i zacięciem studiował medycynę. Z równym zaangażowaniem pełnił dyżury. Studia wyraźnie przeszkadzały Wojtkowi w pełnieniu dyżurów, bo czasami o nich zapominał i wracał do Wrocławia z ostatnimi śniegami, które schodziły z gór.

Był znakomitym narciarzem, intensywnie działał w  Studenckich Klubach Narciarskich, a potem w AKT. Wojtek był z pokolenia tych co tworzyli nowe trendy w turystyce nie tylko młodzieżowej. W czasie dyżurów w górach był bardzo przydatny; wiedza medyczna plus znakomite narciarstwo i znajomość terenu.

Kontakty Wojtka z GOPR-em rozluźniły się, kiedy ten z pasją wszedł w laryngologię stając się w krótkim czasie uznanym lekarzem.

Spotkaliśmy się ponownie w kolejnych wyprawach; Broad Peak, Afganistan i kolejnych w Nepalu, czy gdzieś w górach. Doktor, jak mówiliśmy, był zawsze do dyspozycji – zajmował się medycyną i „żarciem”. Na biwakach, kiedy wyciągnięci odpoczywaliśmy, Doktor leczył miejscowych, był niezmordowany. Studiował medycynę długo, bo „ świat przecież taki ciekawy, a wino, które długo leżakuje jest przez to smaczniejsze”-mawiał.  W moim pokoju wisi zdjęcie z Broad Peak – połowy uczestników już nie ma.

Uczestnicy wyprawy na Broad Peak  w roku 1975
stoją: Andrzej Skoczylas, Andrzej Sikorski, Marek Kęsicki, Jan Juszkiewicz, Marian Sajnog (Grupa Sudecka GOPR) i Janusz Kuliś
w drugim rzędzie: Bogdan Nowaczyk, Kazimierz Głazek, Tadeusz Barbacki, Roman Bebak, Stanisław Anioł i Wojciech Jonak (lekarz) ;
Od lewej, siedzą : oficer łącznikowy Abdul Ghani, Janusz Fereński ( kierownik wyprawy ) , Zbigniew Jurkowski i Jerzy Woźnica (Grupa Sudecka GOPR);

© MARIAN SAJNOG – ZBIORY PRYWATNE | RATOWNICTWO GÓRSKIE

 

Wędrują po tych lepszych górach. W sobotę dołączył do nich Wojtek – nasz Doktor.

Avatar photo
O Marian Sajnog 254 artykuły
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR