WSPINACZKA DYSCYPLINĄ SPORTOWĄ NA OLIMPIADZIE 2020

Zdjęcie tytułowe: Von The Tokyo Organising Committee of the Olympic and Paralympic Games - https://tokyo2020.org/jp/games/plan/data/tokyo2020-guidebook-en.pdf, Logo, https://de.wikipedia.org | Ratownictwo Górskie-Archiwum

WSPINACZKA DYSCYPLINĄ SPORTOWĄ NA OLIMPIADZIE TOKIO 2020

W ramach 129. sesji MKOl w Rio, Międzynarodowy Komitet Olimpijski postanowił włączyć do programu Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio, pięć nowych dyscyplin sportowych – w tym wspinaczkę.

(The International Olympic Committee (IOC) today agreed to add baseball/softball, karate, skateboard, sports climbing and surfing to the sports programme for the Olympic Games Tokyo 2020.)

Wspinaczka, młoda dyscyplina sportowa o światowej popularności.

Mimo, lub właśnie dlatego, że wspinaczka jest sportem młodym, ale nadającym się do uprawiania przez miłośników sportu w każdym wieku, włączenie tej dyscypliny do programu olimpijskiego nastąpiło zaledwie po 6 latach od momentu uznania tego rodzaju sportu przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski w roku 2010. Oblicza się, że około 25 milionów ludzi uprawia ten sport aktualnie, a miłośników wspinania przybywa z każdym dniem.
Wspinaczka, dyscyplina sportowa dla młodych i starszych, stawia wysokie wymagania odnośnie techniki, wytrzymałości, siły i koncentracji. Nadaje się znakomicie dla celów terapeutycznych, ćwiczeń sportowych w szkołach i przedszkolach oraz klubach sportowych, lub jako forma spędzania wolnego czasu. Tylko w samej Austrii istnieje obecnie ponad 100 hal wspinaczkowych, które odnotowują ponad milion sprzedanych biletów rocznie.
Od końca lat 80-tych, odbywają się oficjalne międzynarodowe zawody. Od jesieni 2006 roku, wspinaczka jest jednym ze sportów uznanych przez Federalną Organizację Sportową (Bundessportorganisation – BSO).

Wiadomość o włączeniu wspinaczki do programu Igrzysk Olimpijskich spotkała się z wielkim aplauzem zarówno ze strony IFSC jak i wszystkich uprawiających ten rodzaj sportu.

The International Olympic Committee – link: https://www.olympic.org/news/ioc-approves-five-new-sports-for-olympic-games-tokyo-2020

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR