Z NIEMOWLAKIEM W GÓRY RAXU

foto – źródło: Von Bwag - Eigenes Werk, CC BY-SA 4.0, Link

Z NIEMOWLAKIEM W GÓRY RAXU

Związane z pandemią COVID-19 ograniczenia wprowadzone przez władze austriackie, i sumienne stosowanie się do nich, przyniosły pozytywny efekt. Wobec minimalnej liczby nowych infekcji rząd austriacki zdecydował o złagodzeniu obostrzeń.

foto-źródło: https://www.facebook.com/bergrettungreichenau/

Zachęcone odzyskaną wolnością, dwie młode damy z siedmiotygodniowym niemowlakiem w nosidełku, wybrały się wczoraj na górski spacer. Rączo wspięły się drogą od dolnej stacji kolejki linowej Raxseilbahn dojeżdżającej na wysokość 1.546 m npm.  Droga, którą wybrały przy pomocy Google Maps jako ścieżkę turystyczną, była niestety niewłaściwa. Jest to po prostu rodzaj wąwozu, który prowadzi między podporami, wzdłuż linii kolejki.

Ponieważ tego rodzaju wąwozy nie zawsze są łatwe do przejścia, dziewczyny zboczyły i brnęły dalej.  

Po 2-godzinnej wspinaczce młode damy znalazły się w miejscu z którego ani nie mogły pójść wyżej, ani wrócić. Szczęśliwie, działał ich telefon komórkowy z którego zadzwoniły po pomoc.

Przy pomocy lotu poszukiwawczego udało się zlokalizować niedoszłe zdobywczynie Raxu. Okazało się że dotarły do wysokości 900 metrów. Ratownicy grupy Bergrettung Reichenau eskortowali całą trójkę bezpiecznie do leśnej drogi, a potem do samochodu pogotowia górskiego.

źródło informacji: https://noe.orf.at


Powstrzymam się tu od własnych komentarzy, ale zacytuję fragment opublikowanego przez nas wpisu autorstwa  dr med. Lidii Siorek:

DZIECI W GÓRACH

W żadnym wypadku nie zabierać w góry niemowlaków.  Niemowlęta nie mają jeszcze dobrze wykształconych płuc, co w cienkim powietrzu może objawić się niewydolnością krążeniowo-oddechową.

3 i 4-latki mogą przebywać w górach, ale na niższych wysokościach. Zalecane jest, by maluchy poniżej 2-giego roku życia spały na wysokości mniejszej niż 2000 m, a dzieci pomiędzy 2 a 10 rokiem życia nie wyżej niż 3000m.

Wycieczki z małymi dziećmi na duże wysokości mogą spowodować problemy medyczne, na które jedyną radą jest: natychmiast zjechać niżej.

 
Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR