ZDARZA SIĘ – NIE TYLKO W GÓRACH !

ZDARZA SIĘ – NIE TYLKO W GÓRACH !

ZDARZA SIĘ – NIE TYLKO W GÓRACH !

Od dawna, jak pamiętam, wypadki w górach, szczególnie te nietypowe budziły i budzą trudne do zrozumienia emocje, które znajdują upust w tzw. postach lub rozmowach telefonicznych.
Agresywne, a nierzadko po prostu chamskie, przekraczające wszelkie granice tolerancji wypowiedzi – szokują.

Zastanawiającym jest, dlaczego górskie wypadki, sporadyczne przecie, wyzwalają tak skrajne opinie?

Bo ludzie giną przecież, niestety, wszędzie; na polskich drogach każdego roku ginie około 4 tysięcy ludzi, do tego dochodzą wypadki przy pracy, na wodach itp. Ta coroczna cywilizacyjna masakra, grzebiąca miliony ludzi na całym Świecie, nie budzi takich emocji jak wypadki w górach.

Przykładem tego jest wypadek polskiego speleologa w Austrii i ostatni wypadek na Śnieżce.

W pierwszym przypadku; Polak wykonywał prace badawcze na zlecenie Austriaków, w drugim; Martin wykonywał pracę zleconą mu przez firmę reklamową. Ani pierwszy, ani drugi nie planowali takiego zakończenia swoich górskich przedsięwzięć. Mieli pecha. Zostali przez sporą część debilnie myślącego społeczeństwa okrutnie osądzeni.
Za co?
Dlaczego?
Dlaczego media, w przypadku Polaka, podając wiadomości o wypadku w jaskini Jack Daniel’s, nie poinformowały skąd się tam znalazł i co tam robił?
Każdy człowiek egzystujący w naszej cywilizacji ma prawo do wykonywania takiego zawodu jaki sobie wybrał, jest też decydentem w realizacji swoich marzeń i zapotrzebowań.

Tak więc negatywne wypowiadanie się o ludziach, którzy w górach ulegli wypadkowi lub zginęli, jest po prostu świństwem.

Marian Sajnog
 
 
Avatar photo
O Marian Sajnog 292 artykuły
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR