ZMARŁ JANUSZ SIEMIĄTKOWSKI

ZMARŁ JANUSZ SIEMIĄTKOWSKI
© RATOWNICTWO GÓRSKIE-ARCHIWUM

ZMARŁ JANUSZ SIEMIĄTKOWSKI

Jak dowiedzieliśmy się z informacji podanej przez TOPR – Janusz Siemiątkowski, wieloletni pilot śmigłowca ratowniczego w Tatrach – nie żyje.


Komunikat TOPR:

Z prawdziwym smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 12 grudnia 2016 roku zmarł Janusz Siemiątkowski.
Urodzony 3 VIII 1931 w Krakowie był członkiem Grupy Krynickiej GOPR lecz przez szereg lat pełnił dyżury w Zakopanem jako pilot śmigłowca ratowniczego w Tatrach należąc do elitarnej grupy pilotów – ratowników.
Pilot od 1950, instruktor pilot I klasy, od 1968 roku uczestniczył w 160 poważnych wyprawach ratunkowych w Tatrach i zwiózł ze stoków blisko 100 poważnie rannych narciarzy wykonując przy tym kilkaset lotów. Jego najtrudniejsze loty w Tatrach to m.in. pierwsze lądowanie śmigłowca Mi-2 na Buli pod Rysami w zimie 1975-76; desant ratowników i sprzętu na Wielkiej Galerii Cubryńskiej w czasie akcji na pn. ścianie Mięguszowieckiego Szczytu w styczniu 1977 roku czy też lądowanie w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych na Walentkowym Wierchu w lutym 1983 roku. pragniemy podkreślić, że loty te przy ówczesnych ograniczeniach technicznych śmigłowca Mi-2 świadczyły o ogromnych umiejętnościach i doświadczeniu.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI

 


Bliskim Janusza Siemiątkowskiego, ratownikom Grupy Krynickiej GOPR i ratownikom TOPR – składamy tą drogą wyrazy głębokiego współczucia.

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR