NASZ STARY PRZYJACIEL

NASZ STARY PRZYJACIEL PZU

©MIROSŁAW GÓRECKI | RATOWNICTWO GÓRSKIE

NASZ STARY PRZYJACIEL

NASZ STARY PRZYJACIEL

Tak chyba mogę napisać o PZU, Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń Spółka Akcyjna, ponieważ wspiera działania Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego od 2005 roku i jest najstarszym naszym sponsorem.

Góry i bezpieczeństwo zawsze są kojarzone z ratownikami, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że GOPR to stowarzyszenie kultury fizycznej, nie instytucja państwowa.

W naszym statucie głównym celem działania jest niesienie pomocy w górach ludziom, których zdrowie lub życie jest zagrożone, zapobieganie wypadkom w górach oraz ochrona środowiska górskiego, a swoją działalność opieramy na dobrowolnej pracy społecznej swoich członków.

W ramach swojej działalności realizujemy zadanie zlecone w ramach odrębnej umowy podpisanej z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa w górach. Większość środków w ramach tej umowy pochłaniają wynagrodzenia i pochodne dla 113 zatrudnionych  ratowników, to zaledwie 46 % naszych rocznych finansów.

W związku z taką sytuacją, nie muszę chyba nikomu tłumaczyć jak ważą rolę spełniają sponsorzy.

Powszechny Zakład Ubezpieczeń Spółka Akcyjna, zawsze trafnie oceniał nasze potrzeby i starał się pomagać, abyśmy mogli ratować życie i zdrowie ludziom w górach. Osobiście brałem udział w przekazaniu w 2017 roku siedmiu quadów dla grup regionalnych, które odbyło się w Szklarskiej Porębie. Przekazane 700 wysokiej jakości plecaków wyprawowych w trakcie Dnia Ratownika Górskiego w Krynicy, to ogromne wsparcie dla ratowników ochotników.

Nasze stowarzyszenie liczy 1757 członków, w tym 855 aktywnie działających ratowników ochotników i 227 ratowników kandydatów, dlatego pomoc w latach ubiegłych PZU, przy zakupie ekwipunku dla ratowników ochotników, sprzętu narciarskiego, skuterów śnieżnych czy dofinansowania do zakupu pojazdów ratowniczych jest dla nas tak bardzo cenna.

W sobotę 12 stycznia na stokach „Czorsztyn – ski” w Kluszkowcach doszło do przekazania pięciu quadów z napędami alternatywnymi ( możliwość zamiany kół na gąsienice ) dla grup regionalnych GOPR.

Pani Wiceprezes PZU Życie SA Dorota Macieja, po błyskawicznym kursie nauki jazdy zorganizowanym przez ratowników GOPR, z fasonem zajechała przed kamery TVP, która na żywo relacjonowała przekazanie pojazdów i symbolicznie przekazała mi kluczyki.

Faktycznymi odbiorcami tych pojazdów byli Naczelnicy pięciu grup regionalnych, którzy zgłosili zapotrzebowanie na taki sprzęt. W przekazaniu brali udział ze strony PZU Pani Dyrektor ds. Prewencji i CSR Joanna Gorczyca, Pan Grzegorz Krawczyk Koordynator ds. Prewencji i CSR, a nad wszystkim czuwał Naczelnik GOPR Jacek Dębicki.

Jestem bardzo zbudowany podejściem do naszej służby w górach przez PZU, a przeprowadzone rozmowy o możliwości doposażenia ratowników ochotników dobrze rokują na przypadającą w przyszłym roku 15 rocznicę naszej współpracy!

Avatar photo
O Mirosław Górecki 5 artykułów
Ratownik Grupy Karkonoskiej GOPR