OSTATNI ETAP BUDOWY STACJI RATUNKOWEJ W KARPACZU

BUDOWA STACJI GOPR W KARPACZU

OSTATNI ETAP BUDOWY STACJI RATUNKOWEJ W KARPACZU

OSTATNI ETAP BUDOWY STACJI RATUNKOWEJ W KARPACZU15 lipca b.r., w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu, przedstawiciele Grupy Karkonoskiej GOPR Mirosław Górecki i Marek Barzak podpisali umowę z Panem Marszałkiem Cezarym Przybylskim na dofinansowanie w wysokości 500 tys. zł. ostatniego etapu budowy stacji ratunkowej w Karpaczu.

Sejmik Województwa i Pan Marszałek od lat wspierają nasze działania dofinansowując zakup sprzętu i szkolenia ratowników.

Z chwilą otrzymania od gminy Karpacz działki, wspierana jest również budowa nowej stacji.

Na ten cel otrzymaliśmy do dzisiaj dofinansowanie w kwocie 1 250 tys. zł.

Zarząd Grupy, widząc ciasnotę i brak miejsca na pojazdy i specjalistyczny sprzęt w „Bacówce”, podjął decyzję o budowie nowej stacji w Karpaczu.

Burmistrz Karpacza Radosław Jęcek zaproponował, aby w nowej stacji mieścił się również zespół Pogotowia Ratunkowego z Jeleniej Góry.

 

Budowę rozpoczęto w sierpniu 2018 roku i – z konieczności na gromadzone finanse – podzielono na etapy.

Montaż finansowy był bardzo trudny, ponieważ budżet budowy to pieniądze pozyskane z 15% wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego oraz dotacje z Urzędu Marszałkowskiego i środki wypracowane przez Grupę Karkonoską GOPR.

Szczególnie dwa ostatnie lata były trudne: brak materiałów spowodowany epidemią Covid i szalejąca obecnie inflacja, która znacznie podniosła koszty oddania stacji do użytku.

OSTATNI ETAP BUDOWY STACJI RATUNKOWEJ W KARPACZU
Budynek jest ocieplony, a teren wokół jest zagospodarowany. Ostatnim etapem jest wykończenie wnętrz. Wartość kosztorysowa tego etapu po aktualnych cenach wyniosła 1 800 tys. zł. Niestety, do przetargu stanęła tylko jedna firma z propozycją 2 300 tys. zł.

Zarząd Grupy, widząc tak trudną sytuację i galopujące ceny, postanowił, że podpisujemy umowę z wykonawcą i wesprzemy się pożyczką hipoteczną na 500 tys. zł.

Prace idą sprawnie i termin 30 grudnia 2022 roku, jak informuje firma EnergoBest Artur Migacz z Miłkowa, nie jest niczym zagrożony.

Avatar photo
O Mirosław Górecki 5 artykułów
Ratownik Grupy Karkonoskiej GOPR